• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Dnevnik

24.04.2024

09:25

Pomama za jagnjetinom pred praznike: Rezervišu ih unapred, ovo su cene, biće i više

Tanjug

Društvo

Pomama za jagnjetinom pred praznike: Rezervišu ih unapred, ovo su cene, biće i više

Podeli vest

Kilogram žive mere jagnjadi od 32 do 35 kilograma trenutno košta 600 dinara, ali ovčari ne garantuju da će ta cena i ostati kako se približava Vaskrs i Đurđevdan, kada se na prazničnoj trpezi prednost daje jegnjetini u odnosu na praseće pečenje.

Ovčari su zadovoljni cenom žive vage jagnjadi jer dobijaju i podsticaje od države znatno uvećane nego ranijih godina, ali naglašavaju da je stočni fond znatno umanjen u odnosu na prošlu godinu, pa ukoliko se potražnja za jaganjcima bude nastavila do Đurđevdana, postoje izgledi da cena živa mera jaganjaca bude i 700-800 dinara.

U mesarama je jagnjetina daleko skuplja. Кilogram celog jagnjeta, polovina ili četvrtina prodaje se za 1.700 dinara i u tu cenu ulazi samo meso bez iznutrica i glave.

Po nižoj ceni, za oko 1.400 dinara, može se kupiti polovina ili četvrtina jagnjetine uz deo glave i iznutrice. Nigde se ne može kupiti samo kilogram jagnjetine.

Foto: Shutterstock

 

 

Ovčar iz Ravnog Sela u opštini Vrbas Milenko Ćosić kazao je za „Dnevnik” da već ima kupaca koji su rezervisali jaganjce za nastupajuće praznike i da nema razloga da ih vodi na stočnu pijacu, kada na kućnom pragu može da proda stoku.

Šeststo dinara trenutno kilogram žive vage jaganjaca

- Potražnja za jaganjcima je kao i svake godine, ali ovčari imaju sada u toru manje ovaca nego što su ih imali prošle godine pa se na tržištu žive mere oseća manjak životinja. Zato slabija ponuda stočarima daje mogućnost da jagnjace do 35 kilograma prodaju i po višim cenama nego što bi trebalo da koštaju, kada se izvede računica koliko pojedu i odbije novac od države za podsticaje - naveo je Ćosić.

Uoči praznika kilogram jagnjetine žive mere potencijalno i do 800 dinara

I ovčar iz Hrtkovaca u opštini Ruma Milorad Čuletić ističe da jaganjaca ima manje, a da je potražnja za njima sada veća, kao i svake godine u vreme 1. maja, Đurđevdana i Vaskrsa.

U stočnom fondu trenutno imamo ispod 1,5 miliona grla ovaca, a nekada ih je bilo na pašnjacima tri, pa i pet miliona grla - kaže agrarni analitičar Čedomir Кeco.

- To je razlog zašto je kilogram žive mere jagnjetine dogurao do 600 dinara, sa izgledom da ta cena bude i viša.

Mada je ranijih godina prasetina bila skuplja od jagnjetine, sada su cene ovih mesa skoro izjednačene i, kako je naglasio Кeco, ne mogu se više porediti.

Foto: RINA

 

 

- Nemamo ni svinja ni ovaca. Prasad za tov i zamrznutu svinjetinu uvozimo, pošto nemamo svoju. Stočni fond ovaca je više nego dvostruko manji, mada još pokrivamo domaće tržište. Pojedini stočari ga i izvoze, ali nemamo organizovanog izvoza ovčijeg i jagnjećeg mesa, što je doprinelo da prasad i jaganjce kupujemo po istim cenama, znatno višim nego ranijih godina.

Iako su sada cene žitarica i uljarica znatno niže nego prošle godine, kilogram žive mere jaganjaca je skuplji nego lane.

- Prošle godine su se prodavali za 400 dinara po kilogramu, a sada koštaju 600 dinara - kazao je Čuletić.

Prema njegovim rečima, ista roba u BiH je daleko skuplja, kilogram žive mere je preko 800 dinara kilogram.

- Uoči praznika postoje izgledi da kilogram jagnjetine bude i 800 dinara, ukoliko se nastavi potražnja kakva je sada. U Sremu nema ni ovaca ni jaganjaca, a odnos ponude i potražnje diktira cene, bez obzira na to što je hrana jeftinija - kazao je Čuletić.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija