14.03.2024

21:13

Oslabljena Zvezda "pokazala zube", ali je Makabi slavio u Areni!

Starsportphoto©

Košarkaše Crvene zvezde savladao je Makabi 84:80 (17:21, 14:26, 22:14, 31:19) u 29. kolu Evrolige.

Crveno-belima nije pomogao domaći teren Beogradske arene kako bi izbegli peti uzastopni i ukupno 19. poraz u elitnom takmičenju.

Podršku svojoj košarkaškoj sekciji pružili su i trener fudbalera, trenutnih lidera prvenstva, Vladan Milojević i nekolicina prvotimaca.

Golman Omri Glazer i defanzivac Marko Stamenić

Najbolji pojedinac na utakmici bio je centar izraelskog tima, Džoš Nibo sa 18 poena i čak 13 skokova. Veliku pomoć imao je u Bonziju Kolsonu i njegova 23 koša.

Ekipi sa Malog Kalemegdana u napadu je najviše pružio Jago Dos Santos sa 20 poena i sedam asistencija, dok je Adam Hanga dodao 13.

SMart i Jago

Ruku na srce, nade za plasman u doigravanje su u domenu teorije, pa je donekle i razumljivo što nedostaje motivacije.
Sa druge strane, protivnik je igrao pod imperativom pobede, zbog grčevite borbe u kojoj se nalazi za plasman od desetog do sedmog mesta i što bolje pozicije u plej-ofu.
Treba dodati i da je domaćin na megdan motivisanom "ponosu Izraela" izašao bez čak petorice igrača.
Treneru Janisu Sferopulosu na raspolaganju nisu bili Nemanja Nedović i Branko Lazić, kao i ranije povređeni Nikola Topić, Miloš Teodosić i Trej Tompkins.

Nedović i Teodosić "u civilu"

Makabi je loše otvorio utakmicu i čitavo prvo poluvreme "jurio" je zaostatak.
Stiče se utisak da su izabranici Odeda Kataša "pravili račun bez krčmara" i da su upisali pobedu pre samog izlaska na parket najveće dvorane u prestonici.
Grubo buđenje dočekalo ih je već u prvih deset minuta, kada je odbrana domaćina pravila velike poteškoće inače napadački moćnom Makabiju.
Uprkos velikom broju promašaja, nisu gubili "priključak" zbog fantastičnog skoka u napadu, pre svih Džoša Niba.

Džoš Nibo i Džoel Bolomboj u borbi za loptu

Nestvarna blokada Fredija Gilespija nad Džejmsom Vebom podigla je Arenu na noge i prvu četvrtinu okončala u korist Beograđana 21:17.
Pauza je mnogo bolje uticala na crveno-bele, koji su brzom serijom preciznih napada napravili dvocifreni plus na samom startu druge deonice.
Pokušavao je Oded Kataš da odgovori čestim "mešanjima" postava, drugačijim sistemom napada, ali ništa nije uspevalo.
Džavonte Smart i Jago Dos Santos su se razigrali, šut za tri poena je postao jako oružje, a sve to je pratila jako dobra odbrana na drugom kraju parketa.
Kada je sudija zviždukom označio kraj prvog poluvremena, na semaforu je pisalo 47:31 u korist Crvene zvezde.

Gilespi u borbi pod košem rivala

Nažalost, euforija nije dugo potrajala...

Višestruki šampion Evrope u nastavku je zaigrao znatno bolje , istopivši prednost domaćina na krilima sjajnih Lorenca Brauna i Vejda Boldvina.

Sa strepnjom "delija" dočekana je četvrta četvrtina, jer je nekadašnja prednost od "+16", sada bila samo osam - 61:53.

Klub iz Tel Aviva nije popuštao ni početkom poslednjih deset minuta, naprotiv.

Izmoreni usled smanjene rotacije i strašnog pritiska rivala, košarkaši Crvene zvezde ulazili su u seriju grešaka i defanzivnih propusta, koji su rezultirali lakim koševima Makabija.

Velika borba u Areni

Ponovo je dvojac Braun - Boldvin predvodio napade gostiju, dok je domaćin tragao za raspoloženim igračem.

Ubrzo je viđena smena u vođstvu i sve veća nervoza na licima pristalica crveno-belih.

Svaki koš, domaći su postizali teškom mukom, dok je igračima u plavo-žutim dresovima to mnogo lakše polazilo za rukom.

Ako bi pomenuti Amerikanci promašili, tu bi bio nestvarni Džoš Nibo sa skokom u napadu i prikucavanjem.

Dodatni problem predstavila je povreda Dos Santosa, najefikasnijeg igrača Crvene zvezde, koji je napustio teren nakon nezgodnog sudara sa Kolsonom.

Delovalo je na trenutke da će pogoci za tri poena Davidovca, pa Hange vratiti crveno-bele u život, ali se da tako ne bude, pobrinuo se Kolson preciznim slobodnim bacanjima i Bartolomeo trojkom.

Želeo je Adam Hanga da preuzme odgovornost i šutira za izjednačenje, ali je njegov pokušaj preko nestvarnog Niboa bio kratak, pa je tim iz hale "Pionir" uspeo da slavi.