Kraj jeseni i početak zime je period kada, prema domaćim i svetskim podacima, vlada najveća potražnja za knjigama.
Upravo u tom periodu u fokusu interesovanja publike našla su se dva nova izdanja novinara, putopisca, profesora, diplomate i prevodioca Dušana Miklje. U pitanju su zbirka Zaustavno vreme: Izabrane i nove priče i njegova prva knjiga za decu Let balonom "Aligator", koje je nedavno objavilo Vulkan izdavaštvo.
Sezona je praznika, a sa njima stižu i novogodišnji i božićni filmovi. U bioskopima su već premijerno prikazani "Zootropolis 2" i "Božićna mišolovka" a najmlađe očekuje još puno animiranih radosti.
Saša Kostić, urednik rubrike Kultura na portalu Informer, u svom autorskom tekstu piše o svojim utiscima sa premijere filma "Povratak Žikine dinastije":
03.12.2025
11:57
"Priče Dušana Miklje ulaze u retku biblioteku knjiga sa kojim je prijatno i korisno provesti izvesno vreme, među mnoštvom pretencioznih i dosadnih tomova pisaca koji su nadživeli svoje delo", opisao je svojevremeno Mikljinu literaturu legendarni pripovedač Momo Kapor. A kada jedan od najduhovitijih i najtalentovanijih hroničara našeg vremena, običaja i naravi to kaže o svom kolegi, znate da je reč o vrhunskoj književnosti. Za Kapora i Miklju inače je zajedničko da tananu nit koja razdvaja novinarstvo, publicistiku i literaturu pretvaraju u vrhunska dela.
Ako ste ikada poželeli da zavirite u život čoveka koji je istovremeno bio svedok istorije i njen tihi pripovedač, onda vas zbirka Zaustavno vreme: Izabrane i nove priče apsolutno pronalazi, jer ovu knjigu Miklja piše kao neko ko zna tajnu života sakrivenu u anegdotama koje drugima promiču, u ljudima koje bi većina zaboravila, u trenucima koji prežive samo ako ih neko sa toliko strasti beleži.
Književnik Duško Radović je "Tužnom pesmom" predvideo raspad Jugosalvije, a komunisti su ga zabranili zbog jedne rečenice koju je izgovorio u emisiji "Beograde, dobro jutro".
02.12.2025
09:45
Foto: Promo
Dušan Miklja
Ova knjiga, koja će vas poslati na spavanje sa garancijom lepih snova, vodi čitaoca od beogradskih ulica do afričkih palata, od političkih previranja do ličnih sudbina, od reportaže do usputne filozofije o sreći.
Foto: Promo
Mikljin književni pristup je jednostavan: pažljivo posmatrati, zapisati pošteno i pustiti priču da govori umesto pisca. I to se u Zaustavnom vremenu vidi na svakoj stranici. Njegov pogled na svet je čist, jasnim rečenicama pripovedan realizam, koji se, putujući svetom, uvek vraća onom običnom čoveku.
Foto: Promo
Dušan Miklja pripada generaciji pisaca koji nisu samo pripovedali o svetu, već su ga bukvalno prokrstarili uzduž i popreko. Karijeru je gradio na relaciji od Sinaja do Njujorka i od Afrike do Beograda. Dobitnik je nagrade za životno delo Udruženja novinara Srbije i autor više romana, zbirki priča, putopisno-esejističke proze, životopisa, drama i publicističkih dela. Vulakan izdavaštvo do sada je objavilo niz njegovih dela među kojima su: Galerija, Gradovi kao sudbihna, Istina o neprilagođenima…
Foto: Promo
Da je žanr tek književna odrednica koja vrsnim piscima ne znači mnogo, dokazuje i izvrsnom knjigom Let balonom „Aligator“, u kojoj se pokazuje i kao izvanredan dečji pisac. U ovoj nezaboravnoj avanturi Miklja najmlađe čitaoce upoznaje s Egiptom i najvećom afričkom rekom Nil. Mladi pustolovi s njim sleću u Abisinuju, još jednu od drevnih zemalja, dive se zambezijskim vodopadima i nadleću najvišu afričku planinu Kilimandžaro. I sve to uz vrhunski humor i zabavu.
Foto: Promo
Oba Mikljina nova izdanja možete pronaći na sajtovima vulkani.rs i knjizare-vulkan.rs, kao i u knjižarama Vulkan širom zemlje.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Sezona je praznika, a sa njima stižu i novogodišnji i božićni filmovi. U bioskopima su već premijerno prikazani "Zootropolis 2" i "Božićna mišolovka" a najmlađe očekuje još puno animiranih radosti.
Suđenje devetorici blokadera počelo je danas u 10 sati u Višem sudu u Beogradu (Palata pravde), a šačica zgubidana okupila se da im pruži podršku za strašna zlodela protiv sopstvene države.
Sjedinjene Američke Države pristale su na iranski predlog u 10 tačaka, tvrdi Teheran, dok je američki predsednik Donald Tramp u objavi naveo da je Vašington dobio taj plan i da on može da bude pouzdana osnova za pregovore.
Tajkunski Danas koji ne bira sredstva i način da udara na vlast nađe zemlje, pa i na državu Srbiju, na naslovnoj strani objavio je tekst sa priznanjem koje je malo ko očekivao od ovakvog, antisrpski nastrojenog, medija.
Bojan Dimitrijević, istoričar i savetnik Miloša Jovanovića, lidera Nove DSS, izjavio da se nakon lokalnih izbora u 10 opština došlo do toga da su dobili liste na kojima se ne zna ko su ti ljudi.
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
Srpski dnevnik počinje danas, 6. aprila u 21 čas! Osim najvažnijih vesti i tema, gledaoci će imati priliku da prvi saznaju i najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Marijana Milićeivć.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture upozorava da je na delu pruge Zemun polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion pod visoki napon od 25.000 volti, uključena kontaktna mreža iznad pruge.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja izdvojiće sredstva za izgradnju spomen-obeležja u obliku krsta, visine 13,86 metara, na Pločniku, mestu jedne od najznačajnijih pobeda srpske srednjovekovne vojske, poručila je ministarka Milica Đurđević Stamenkovski.
Ovogodišnji Konkurs za upis dece u predškolske ustanove na teritoriji Beograda počinje danas, 8. aprila, i trajaće do 8. maja, izjavila je gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu Aleksandra Čamagić.
Zorica R. (35) i Miroslava R. (24) osuđeni su danas na po pet i po gdina zatvora zbog trgovine ljudima u saizvršilaštvu jer su u toku 2023. godine i u toku 2024. godine oštećenog eksploatisali za prosjačenje, zloupotrebom njegovog poverenja, teških prilika, silom i pretnjama.
Maloletni B.P. (16) izbo je svog dedu Milana P. (77) i njegovu partnerku Mirelu M. (51) u Obrenovcu, a kako nezvanično saznajemo, motiv za ubistvo je nasledstvo.
Ivan Jovanović (60) iz leskovačkog sela Rudare, pravnosnažno je osuđen zbog razbojništva u saizvršilaštvu na sedam godina zatvora, dok su njegovi saučesnici Dragan Stojković (31) iz sela Navalina i braća Vladica (46) i Ivica Jović (50) iz Leskovca dobili po šest godina robije.
Evropska unija započela je tajni rad na stvaranju sopstvenog kapaciteta za proizvodnju nuklearnog oružja, saopštila je ruska Spoljna obaveštajna služba (SVR).
Rat na Bliskom istoku, 40. dan. Predsednik SAD Donald Tramp objavio je dvonedeljno primirje sa Iranom. Najnovija dešavanja pratite uživo na Informer.rs.
Pijace su pune zeleniša, a nutricionisti savetuju da te namirnice uvrstite u svakodnevnu ishranu kako biste organizmu obezbedili dovoljnu količinu vitamina i minerala.
Influenserka Luna Đogani priznala je da je dosta ljudi iz sveta estrade odbilo da dođe u njen podkast, ali da joj reperi Igor Panić Nući i Mihajlo Veruović Vojaž nisu čak ni odgovorili na poruku.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar