• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Izvor: Informer.rs

23.04.2024

12:22

Evo kako najbrže doći kolima do manastira Tumane: Mnogi nisu sigurni, obratite pažnju (MAPA)

Privatna arhiva

Društvo

Evo kako najbrže doći kolima do manastira Tumane: Mnogi nisu sigurni, obratite pažnju (MAPA)

Podeli vest

Mnogi do manastira Tumane žele da idu svojim kolima, ali ne znaju gde se tačno nalazi. Ovako najlakše možete da stignete.

Kada se spomene manastir Tumane, prva asocijacija jesu priče ljudi koji su pronašli mir odlazeći tamo. Kako je jednom prilikom naveo iguman manastira Tumane, Dimitrije Plećević, za njih je to već postala svakodnevica, jer gotovo da nema dana da se u manastiru ne pojavi neko sa nekim od svedočenja koja su izuzetno dirljiva.

Prvi sačuvani zapisi o manastiru Tumane potiču iz 16. veka, a osnovan je u vreme pre Kosovskog boja, kao i mnoge zadužbine Moravske Srbije.

Gde se nalazi manastir Tumane?

Mnogi koji bi poželeli da odu u manastir Tumane se pitaju gde se on tačno nalazi. Postoji dosta tura koje vode do tamo autobusom ili kombijem, ali ako ipak izaberete da odete sami svojim automobilom, ovo je detaljno uputstvo. Manastir Tumane nalazi se na severoistoku Srbije, u Braničevskom okrugu, 12 kilometara od Golupca i u neposredoj blizini Golubačke tvrđave. Uz obalu Dunava i granice sa Rumunijom, manastir je okružen i "ušuškan" veličanstvenom prirodom.

Foto: google maps

 

Ukoliko se pitate kako stići do manastira Tumane, najbolje je ići putem preko Požarevca koji vodi ka Sredinjevu, do sela Maleševo gde ćete ugledati putokaz za skretanje prema manastiru. Putokazi će tokom celog puta biti jasno istaknuti i važno je napomenuti da je put asfaltiran sve do manastira.

Udaljenost od Beograda je 130, a od Požarevca 50 kilometara. Ovde možete da pogledate mapu. Do manastira iz Beograda se stiže za nešto manje od dva sata.

Kako se obući za manastir Tumane

Brojna su pitanja tumanskih hodočasnika, a jedno od najčešćih je kako se obući pri poseti manastiru. U pravoslavnim manastirima pravila oblačenja vezana su za tradiciju. Ovo su pravila kojih bi se trebalo pridržavati pri odlasku, kako u manastir Tumane, tako i u druge svetinje:

Posetioci moraju da poštuju određene smernice, kako bi pokazali poštovanje prema svetinji. Važan aspekt pravila oblačenja uključuje pokrivanje glave. Žene bi trebalo da nose maramu, odnosno da pokriju glavu, dok bi muškarci trebalo da skinu kapu, odnosno šešir pri ulasku u manastir. Takođe, u manastiru ne bi trebalo nositi upadljivu, neprimerenu odeću. Odeća provokativnog izgleda se izbegava.

 


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

TV

Kijev može biti krajnji Putinov cilj! Evo kakva bogatstva krije prestonica Ukrajine!
Live TV

Kijev može biti krajnji Putinov cilj! Evo kakva bogatstva krije prestonica Ukrajine!

Ruski skanderi uništili punkt stranih plaćenika u industrijskoj zoni grada Harkova. Likvidirano oko sto vojnika. EU objavila prvu isplatu milijardu i po evra ruskih rezervi za Ukrajinu. Moskva najavila da će odgovoriti na transfer novca. Peskov najavio da će odgovor biti u skladu sa ruskim interesima. Svedočimo li rasrbljavanju Balkana? Kamala Haris tražila od premijera Izraela da završi rat u Gazi. Na sve ove teme u emisiji "Rat uživo" govorili su istoričar Miloje Pršić i istoričar umetnosti Bojan Bogavac.

26.07.2024

21:51

Hrvatska nema podršku EU za sramotnu odluku koju su doneli! Zabrana ulaska u državu crnogorskih zvaničnika ima samo jednu poentu! (VIDEO)
Live TV

Hrvatska nema podršku EU za sramotnu odluku koju su doneli! Zabrana ulaska u državu crnogorskih zvaničnika ima samo jednu poentu! (VIDEO)

Mandiću, Kneževiću i Bečiću, Hrvatska je zabranila ulazak. Šta žele da postignu hrvatske vlasti donošenjem ove selektivne odluke? Na ovu temu u "Info danu" govorili su Vladimir Dobrosavljević, politički konsultant i Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost. Uživo u program uključio se politikolog i prof. dr Vladimir Pavićević.

26.07.2024

16:32

Koliko još civila treba da strada da bi se uništio Hamas? Uslovi u Gazi su nehumani! (VIDEO)
Live TV

Koliko još civila treba da strada da bi se uništio Hamas? Uslovi u Gazi su nehumani! (VIDEO)

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obratio se prekjuče američkim kongresmenima na zajedničkom zasedanju oba doma Kongresa. On je tokom svog izlaganja tvrdio da je broj civilnih žrtava u Gazi minimalan, potpuno odbacivši realnost u čiju korist svedoče brojni snimci zabeleženi u ratom pogođenom regionu. Ove komentare izraelskog premijera analizirao je profesor dr Milan Petričković sa Fakulteta političkih nauka.

26.07.2024

13:03

Hronika

JOŠ Hronika VESTI

Sport

Planeta

Zabava

Magazin

JOŠ Magazin VESTI

Džet set

Srbija