• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: J.J.K.

06.10.2021

09:15

KOJE GREJANJE JE NAJJEFTINIJE?! Uskoro počinje grejna sezona, utrošak toplotne energije može da košta od 50 do 150 HILJADA DINARA

freepik

Društvo

KOJE GREJANJE JE NAJJEFTINIJE?! Uskoro počinje grejna sezona, utrošak toplotne energije može da košta od 50 do 150 HILJADA DINARA

Podeli vest

Samo što smo se vratili s letovanja, ni trepnuli nismo jesen je u punom jeku, a zima samo što nije zakucala na vrata. Pred nama je još jedna grejna sezona i večita dilema koja vrsta grejanja je najbolja, ali i najisplativija

Kako bismo maksimalno iskoristili toplotnu energiju veoma je važno da naš stambeni prostor ima dobru izolaciju, zato su na prvom mestu fasada i dobri prozori.

Kuća ili stan bez dobre fasade i termoizolacije, kao i dotrajali prozori koji ne dihtuju su "bačene" pare na grejanje.

Za one koji se snabdevaju preko JKP Beogradske elektrane grejna sezona zvanično počinje 15. oktobra, a završava se 15. aprila.

Grejanje na struju

Na području gde nije dostupan plin ili gradsko centralnog grejanje najčešće se koristi grejanje na struju. Ovo grejanje može biti veoma isplativo, ali treba uzeti u obzir na koji način se grejemo i kolika je površina prostora za zagrevanje.

TA peć 

Dok se jedni kunu u TA peć, drugi kažu da radijatori na struju najbolji, dok je ipak mišljenje trećih da je najzgodnije grejanje na klimu.

Činjenica je da instalacija sistema grejanja sa radijatorima košta, dok je kupovina peći ili klime daleko jeftinija. A sa druge strane neki sistemi imaju velike početne troškove, ali je takva investicija dugoročno isplativija.

Ukoliko niste u mogućnosti da uložite veću sumu novca za uvođenje nekog sistema grejanja, onda je najjeftinija opcija na struju TA peć. Njena velika prednost je što akumulira toplotu u jeftinoj tarifi (noću), emituje toplotu tokom čitavog dana. 

Ukoliko je ne punite po skupoj tarifi, držaće potrošnju na sasvim pristojnom nivou, a temperatura u stanu će biti zadovoljavajuća. Kod ovih peći je jedino važno strogo voditi računa o tome da se uopšte ne dopunjavaju tokom dana.

7,867 dinara po kilovat-času

Prosečna cena struje za kupce koji imaju pravo na garantovano snabdevanje po regulisanim cenama, a reč je o domaćinstvima i malim kupcima, iznosi 7,867 dinara po kilovat-času, bez taksi i poreza. 

Grejanje na klimu

Druga povoljna opcija za grejanje na struju su inverter klime, jer imaju mogućnost rada pri niskim temperaturama.  Ali pri izuzetno niskim temperaturama one ne mogu da rade u punom kapacitetu, što može da bude problem ukoliko nemate ni jednu drugu opciju za dogrevanje. 

Još jedan potencijalni nedostatak je mogućnost neravnomernog zagrevanja doma, zavisi od položaja klime. Još jedna mana grejanja na klimu je što "ne drži toplotu". Dok radi toplo je, a zatim se vrlo brzo prostor rashladi.

Foto: Shutterstock

Grejanje na klimu
Grejanje na drva

Grejanje na drva predstavlja najstariji izvor toplotne energije i ekonomski vrlo prihvatljivu vrstu grejanja.

Grejanje na drva predstavlja vrlo čest izbor grejanja u domovima što nam govori i podatak da se više od 30 odsto domaćinstava u Srbiji greje na ovaj način.

Drvo je jedna od najjeftinijih vrsta toplotnih energenata, ali grejanje na drva nije prihvatljivo za svako domaćinstvo.

Za peć na drva ili pelet je potreban dimnjak koji treba redovno održavati, potrebno je čistiti ložište i osigurati dovoljan pristup svežeg vazduha. Među najučestalijim rešenjima za grejanje na drva su grejanje na kamin/kotao/alfa-peć te centralno grejanje na drva.

Metar drva 50 evra

Cena drva za ogrev od bukve, već isečena i iscepana, spremna za loženje na paleti oko 1,8 kubika se kreću od 100 do 150 evra, u zavisnosti od vlažnosti drveta i mesta. Ponuda za Beograd je sledeća: 

Vlažnost 21-32% cena 13.700 dinara po paleti

Vlažnost 16-20% cena  16.000 dinara  po paleti

Foto: pixabay.com

Metar drva košta oko 50 evra
Centralno grejanje

Centralno grejanje na plin najviše se koristi u zgradama i kućama koje imaju mogućnost spajanja na gasovod posebno zbog svoje jednostavnosti.

Ovaj tip grejanja izvodi se tako da se voda koja se zagejava u plinskom kotlu šalje u radijatore ili u podno grejanje gde posebno dolazi do izražaja maksimalna iskoristivost energenta odnosno gasa.

Takođe postoje i kamini na plin, koji jako lepo i dekorativno izgledaju. Lož ulje kao vrsta toplotnog energenta vrlo je slična principu grejanja na plin i predstavlja jedan od jeftinijih načina grejanja.

Troškovi uvođenja grejanja na gas za kuću od 100 m2:

Panelni radijatori, cevi, ventili i fiting: 1.000 do 1.250 evra 
Gasni kotao Viessmann 24kw kombinovani konvencionalni + dimnjački komplet: 810 evra
Ugradnja 8 radijatora x 30 evra: 240 evra
Ugradnja gasnog kotla na grejanje I san.vodu-90e: 330 evra
Ugradnja unutrašnje gasne instalacije 20 metara x 16 evra (materijal i ruke): 320 evra
UKUPNO: 2.660 evra

Prema trenutnoj ceni prirodnog gasa, za stambeni prostor od 60 metara kvadratnih za grejanje na prirodni gas potrebno je izdvojiti 42.300 dinara godišnje, odnosno 3.525 dinara mesečno.

Foto: Shutterstock

Radijatori najpraktičniji
Solarno grejanje

Solarni način grejanja se može koristiti i samostalno sa solarnim kolektorima, ali i kombinovati sa nekom drugom vrstom grejanja kako bi se finansijski uštedelo. Solarni sistem grejanja je ekološki najprihvatljiviji način grejanja. U razvijenijim zemljama sveta ova vrsta grejanja postaje sve zastupljenija.

Početkom septembra je Ministarstvo rudarstva i energetike raspisalo konkurs za subvencionisanje ugradnje solarnih panela za proizvodnju električne energije za sopstvene potrebe.

Foto: pexels

Ekološko grejanje
​Podno grejanje

Podno grejanje obećava niže troškove grejanja od klasičnih centralnih grejanja jer zahteva nižu temperaturu vode.

Prilično je komforan način grejanja koji nema cirkulaciju prašine te ne suši vazduh, a raspodela toplote je ravnomerna što dolazi do izražaja u velikim prostorijama. Upravo iz tih razloga je zdravstveno prihvatljivije od klasičnog radijatora.

Cena podnog grejanja

Cena podnog grejanja može da varira od 15 do 40 evra po kvadratnom metru a zavisi od toga koje cevi i koja podloga se koriste kao i da li se radi regulacija temperature i protoka za svaku sobu pojedinačno ili samo jedna regulacija za ceo objekat.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

TV

Krajnji cilj centara moći je uništenje pravoslavlja! Žrtvovali su kompletnu Ukrajinu, broj stradalih je frapantan! (VIDEO)
Live TV

Krajnji cilj centara moći je uništenje pravoslavlja! Žrtvovali su kompletnu Ukrajinu, broj stradalih je frapantan! (VIDEO)

Juče je počeo mirovni samit u Švajcarskoj gde se sastalo gotovo 100 zemalja i preko 50 šefova država da razgovaraju o trajnom prekidu vatre, među kojima su premijerka Italije, Đorđa Meloni, predsednik Francuske Emanuel Makron i predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, dok je Rusija u potpunosti izuzeta iz ovog skupa. Ekspert za energetiku Dragan Škobalj komentarisao je ovaj događaj tokom gostovanja u "Info jutru" televizije Informer.

16.06.2024

12:33

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija

Osvećen hram Svetih Novomučenika kragujevačkih u Šumaricama
Srbija

Osvećen hram Svetih Novomučenika kragujevačkih u Šumaricama

Episkop šumadijski mitropolit Jovan uz sasluženje umirovljenog episkopa Zvorničko-tuzlanskog i nekadašnjeg Administratora Eparhije šumadijske Vasilija Kačavende, osveštao je danas hram posvećen Svetim novomučenicima kragujevačkim u Spomen parku u Šumaricama.

16.06.2024

14:26