Borio se za Srbiju u šest ratova, a proglasili ga neprijateljem! Ovo je slavna i tužna sudbina srpskog vojvode!
Podeli vest
Petar Bojović je bio mnogo toga - vojnik koji nije želeo da se bavi politikom, vojskovođa koji nije napuštao svoje ratnike, čovek privržen porodici, strog prema svima, a najviše prema sebi, zaboravljeni heroj... U nizu od samo četiri srpska generala koji su dobili čin vojvode, bio je poslednji kome je ova počast dodeljena, a i najmlađi.
Petar Bojović još jedna je legenda iz srpske junačke istorije. Karijeru je započeo kao konjički oficir, ali je sticajem okolnosti početkom 20. veka prošao u pešadiju.
Gradu Šapcu je na današnji dan, 8. jula 1920. godine, svečano uručeno francusko odlikovanje "Ratni krst" za heroizam i stradanje njegovog stanovništva u Prvom svetskom ratu u kojem je broj meštana ovog srpskog grada prepolovljen.
Na današnji dan umro je francuski general iz Prvog svetskog rata Luj Franše d`Epere, bio je počasni srpski vojvoda, komandovao je probojem Solunskog fronta i srpske vojnike je smatrao najboljim u Velikom ratu.
08.07.2024
06:36
Bio je najbolji u 12. klasi Artiljerijske škole Vojne akademije. Kada je njegova vojna karijera krenula uzlaznim putem, najveći deo vremena tokom ratova proveo je u štabu Vrhovne komande.
Bojović se tokom Prvog balkanskog rata najviše istakao tokom Kumanovske i Bitoljske bitke posle kojih je dobio čin generala. Po okončanju Prvog balkanskog rata, na njegov predlog, a uz podršku vojvode Putnika, sklopljen je savez sa Grčkom, kao protivteža opasnosti koja je tada dolazila od Bugarske.
U Drugom balkanskom ratu bio je načelnik Štaba Prve armije koja je odnela pobedu u bici na Bregalnici.
Bitka na Bregalnici između srpskih snaga i bugarske vojske vodila se od 30. juna do 9. jula 1913. godine. Smatra se jednom od najkrvavijih obračuna u srpskoj istoriji.
Milivoje Anđelković Kajafa, učesnik Majskog prevrata i svakog oslobodilačkog rata koji je Kraljevina Srbija vodila tokom druge decenije 20. veka, bio je ne samo jedan od najistaknutijih naših zapovednika, već svakako i jedan od najvećih tragičara tog sukoba.
20.06.2024
08:32
Vreme rata i velike slave
Početak Prvog svetskog rata Petar Bojović je dočekao kao komandant Prve armije. Učestvovao je u završnim operacijama Cerske bitke, ali je ubrzo ranjen na bojištu i zbog toga smenjen sa mesta komandanta.
Reaktiviran je 1915. godine kao komandant trupa Novih oblasti i tih dana, dok se srpska vojska povlačila prema Kosovu i Metohiji, upravo te jedinice su pružile veliki otpor neprijatelju pre nego što su se i same povukle.
Petar Bojović bio je u grupi čelnika ondašnje Srbije koji su smatrali da je povlačenje vojske preko Albanije jedino rešenje. U bezizlaznoj situaciji, smatrao je, bolje je povući se negde i dobiti na vremenu dok se vojska ne oporavi i reorganizuje.
U tim najtežim trenucima, umesto obolelog vojvode Putnika, Bojović krajem decembra 1915. godine dolazi na mesto načelnika štaba Vrhovne komande. Ovu dužnost vršio je do februara 1916. planirajući sve, od kontakata sa saveznicima, preko transporta brodovima, do izbora lokacije na Krfu i brigu o ranjenima.
I po povlačenju pred Bojovićem su bili teški zadaci. Jedan od njih bio je i komandovanje trupama na Solunskom frontu i to u saradnji sa Sveznicima. U operacijama na Kajmakčalanu, u jesen 1916. godine, Bojović je rukovodio ofanzivom srpske vojske koja je uz savezničku pomoć porazila bugarske jedinice kod Gorničeva i zauzela Kajmakčalan i Bitolj.
Po proboju Solunskog fronta za ratne uspehe njegove Prve armije, general Petar Bojović je ukazom od 13. septembra 1918. unapređen u čin vojvode kao poslednji general unapređen u ovaj čin, nakon Radomira Putnika, Stepe Stepanovića i Živojina Mišića.
Sredinom septembra 1918. godine, Bojovićeva Prva armija je prva probila neprijateljske linije u bici kod Dobrog Polja, napredovajući duboko u okupiranu teritoriju dolinom Vardara prema Velesu. Tim prodorom bugarska vojska je razdvojena od nemačke i austrougarske, čime je praktično, izbačena iz rata.
Upravo armija kojom je komandovao Bojović bila je ta koja je oslobodila najveći deo Srbije, sam Beograd, pa i dalje. Banat, Srem, Bačku, Slavoniju i dobar deo Hrvatske.
Mirnodopska borba Petra Bojovića
Petar Bojović jedan je od najodlikovanijih srpskih vojskovođa u istoriji. Neka od najvećih počasti su Orden Jugoslovenske krune prvog reda, Orden Karađorđeve zvezde prvog reda i francuski Orden Legije časti. Uvršten je u red najvećih vojskovođa Prvog svetskog rata i srpske ratne istorije.
Pa ipak, posle Drugog svetskog rata ni čin ni odlikovanja ostarelom vojvodi nisu mnogo pomogli. Petar Bojović je okupaciju proveo u kućnom pritvoru koji je sam sebi nametnuo. Naime, nakon što je odbio da javno podrži okupacione vlasti između njega i Nemaca sklopljen je svojevrsan “dogovor” - nijedan nemački vojnik nikada neće preći prag Bojovićevog doma, dok se vojvoda bude držao toga da tokom čitavog trajanja okupacije ne napusti svoju kuću i vrt oko nje.
Petar Bojović tako je i dočekao oslobođenje i “nove vlasti” koje nisu imale mnogo razumevanja za ostarelog vojvodu.
Tortura i smrt
Reč je o priči koja nikada nije zvanično potvrđena. Nezvanično, ostareli, i u tom trenutku jedini živi vojvoda Srbije, Petar Bojović, postao je žrtva maltretiranja mladih komunista po oslobođenju Beograda 1944. godine.
Ono što se zvanično zna je da je u novemru 1944. vojvoda Bojović pozvan da da iskaz i da je to saslušavanje trajalo puna tri dana. Za vojvodu koji je u tom trenutku imao punih 87 godina ovaj čin sigurno je bio neprijatan i u najmanju ruku, ponižavajući.
Nakon završetka saslušanja Bojović se vratio u svoju kuću i opet iz nje nije izlazio. Po svedočenjima bliskog porodičnog prijatelja Koste Rakića tih meseci dogodio se jedan neprijatan incident. Naime, u dom Bojovića upala su dvojica pripadnika Narodno-oslobodilačke vojske Jugoslavije.
Nakon što su pronašli starog vojvodu, vređali su ga i ponižavali i u jednom momentu oteli su mu sablju od koje se starac nikada nije odvajao. Čitavoj sceni prisustvovao je i vojvodin sin Dobrica koji se potukao sa jednim od uljeza. Sablja, kao i vojvodin kalpak tada su zauvek nestali i danas se smatraju izgubljenim.
Vrlo brzo posle ovog nemilog događaja, 19. januara 1945. godine vojvoda Petar Bojović preminuo je u svojoj kući u Beogradu. Uzrok smrti, koji je naveden u odgovarajućoj rubrici matične knjige umrlih pri hramu Svetog Save na Vračaru, bilo je “obostrano zapaljenje pluća”. Bilo mu je 86 godina.
Petar Bojović sahranjen je u porodičnoj grobnici na Novom groblju u Beogradu 21. januara u prisustvu pravoslavnog sveštenika, u krugu najbliže porodice i prijatelja. Po svedočenju Koste Rakića pogreb su, sa pristojne udaljenosti, sve vreme pažljivo pratila dvojica muškaraca obučena u kožne mantile tamne boje za koje su svi prisutni sa pravom pretpostavili da su bili pripadnici OZNA-e.
Nijedne novine, kao ni onovremeni Radio Beograd nisu javili za smrt proslavljenog srpskog vojvode.
Prenatrpana lađa za Zemun potonula je 9. septembra 1952. godine i za 3 minuta povukla je sa sobom u mulj novobeogradskog priobalja u smrt više od 126 putnika! Istraga je utvrdila da je brod "Niš" potonuo zbog meteorološkog fenomena koji se na ušću Save u Dunav javlja krajem leta.
Sremsko polje Leget je bilo poprište bitke između srpske i austrougarske vojske, boja koji se septembra 1914. godine odigrao na teritoriji Monarhije, u Sremu, nakon što je Srbija pritisnuta zahtevima Rusije i Francuske odlučila da iscrpljenih snaga forsira reku Savu i žrtvuje se za viši cilj.
Na današnji dan, 1921. godine umro je Petar Prvi Karađorđević, kralj Srbije, jedan od najomiljenijih vladara naše zemlje u istoriji.
16.08.2024
07:25
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Gradu Šapcu je na današnji dan, 8. jula 1920. godine, svečano uručeno francusko odlikovanje "Ratni krst" za heroizam i stradanje njegovog stanovništva u Prvom svetskom ratu u kojem je broj meštana ovog srpskog grada prepolovljen.
Ukrajina, izgubivši sukob sa Ruskom Federacijom, može da promeni kurs samo izazivanjem eskalacije uz učešće NATO-a, piše kolumnista Domeniko Galo za italijanski "Fato kvotidijano", dodajući da se taj scenario mora izbeći.
Zarobljeni obaveštajac Oružanih snaga Ukrajine (OSU) Mihail Škoda, koji je prvi ušao u Kursku oblast tokom napada OSU na ovaj region, otkrio je za RIA Novosti plan ovog napada: ukrajinske snage su planirale da se na oklopnim vozilima probiju što dalje, bez ulaska u borbe.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović sastala se danas sa predsednicom Pokrajinske vlade AP Vojvodine Majom Gojković i tom prilikom istakla da su Vojvodina i Novi Sad važni energetski centri s obzirom da su naftna industrija, gasna skladišta, kao i veliki deo energetskih kompanija u ovom delu naše zemlje i da je usaglašeno delovanje ministarstva i Pokrajinske vlade od izuzetnog značaja za dalji razvoj energetskog sektora.
Ministarka privrede Andrijana Mesarović i ministar unutrašnje i spoljašnje trgovine Tomislav Momirović razgovarali su danas sa rukovodstvom kompanije Ziđin i obišli botaničku baštu koju je ta kompanija napravila od jalovišta nastalog iskopavanjem zlata.
Dve devojčice (14), učenice škole iz Leskovca u kojoj je pao plafon, koje su u pratnji medicinske ekipe iz tog grada dovezene u Urgentni centar Niš, otpuštene su nakon pregleda jer nema potrebe za njihovom hospitalizacijom.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin sastao se u Sankt Peterburgu, gde učestvuje na sastanku visokih predstavnika za bezbednost BRIKS-a i partnerskih zemalja, sa ministrom spoljnih poslova Narodne Republike Kine Vang Jijem.
Napad na Kule bliznakinje u Njujorku dogodio se pre tačno 23 godine, 11. septembra 2001. godine. Taj tragični događaj zauvek je promenio svet i ostavio duboke posledice na međunarodne odnose i bezbednost. Na ovu temu u "Info danu" su govorili analitičar Radomir Hadžibabić i Nenad Vuković iz Udruženja lobista Srbije.
Rastući fenomen odraslih ljudi u četvrtoj deceniji života koji još uvek žive kod roditelja, komentarisali su gosti Info jutra, psiholog Jovana Stojković i glumac Rade Ćosić.
O predsedničkoj trci između potpredsednice Kamale Haris i bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, govorio je gost Info jutra, Dragaoslav Bokan sa Instituta za nacionalnu strategiju.
Teror vlasti Aljbina Kurtija nad srpskim stanovništvom i i pokušaj opozicije Dragana Đilasa da dođe na vlast ne obazirući se na suštinske potrebe i izazove zemlje, komentarisali su gosti Info dana, narodni poslanik Radoslav Milojičić Kena i analitičar Veljko Jovanović.
Postojanje potencijalnog saučesnika Koste K. dečaka koji je počinio stravičan zločin u OŠ Vladislav Ribnikar, govorili su gosti Info jutra, psiholog Snežana Repac i patolog Radoslav Radisavljević.
Uz zavijanje sirenja, u pratnji naoružanih pripadnika Žandarmerije u zgradu Specijalnog suda u Beogradu prebačeni su optuženi pripadnici kriminane grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića koji su u pritvoru Centralnog zatvora.
Marko Miljković Mesar, drugooptuženi pripadnik zloglasnog koljačkog klana Veljka Belivuka kome se sudi za sedam svirepih ubistava, izneo je danas u nastavku suđenja pred Specijalnim sudom u Beogradu neverovatnu konstataciju na račun postupajućeg tužioca Zorana Babića, posle čega je zatražio njegovo izuzeće.
Leskovački biznismen Aleksandar Mikić (32) ubijen je pre tačno sedam godina u sačekuši u centru grada. Izrešetan je u rafalnoj paljbi, a potom je odjeknula eksplozija automobila na parkingu Tehničkog fakulteta.
Ukrajinski golman Denis Šelikov (35) preplivao je Tisu i pobegao iz Ukrajine kako bi potpisao ugovor sa beloruskim klubom Slavija Mozir! Ovu neverovatnu priču donosi ukrajinski portal "Sport Ekspres", koji tvrdi da je pomenuti čuvar mreže čak dva meseca pažljivo planirao bekstvo iz zemlje.
Na utakmici 8. kola Superlige između Crvene zvezde i Napretka navijači srpskog šampiona će obeležiti 61. rođendan Marakane. Istovremeno, dočekaće tri nova pojačanja i pokušati da im daju potreban vetar u leđa pred prvi susret u Ligi šampiona protiv Benfike.
Vojske SAD i Kine prvi put učestvuju u zajedničkoj vojnoj vežbi pod vođstvom Oružanih snaga Brazila, piše "Saut čajna morning post", pozivajući se na saopštenje brazilske vojske.
Navodno, Jermenija je 28. avgusta potpisala ugovor sa Evropskom komisijom vredan 210 miliona evra (232 miliona dolara) za isporuku sovjetske artiljerijske municije kalibra 152 mm, tenkovske municije i protivvazdušnih sistema Ukrajini.
Prva predsednička debata u SAD-u, prema analizama medija i kladionica, protekla je u znaku ubedljivog nastupa Kamale Haris. „Vašington post“ je otišao korak dalje u svojim analizama, sproveduvši anketu među stanovnicima takozvanih swing država o njihovom mišljenju o prvoj debati.
Predsednik SAD Džozef Bajden izjavio je danas da njegova administracija "trenutno rešava" pitanje da li će SAD ukinuti ograničenja na upotrebu oružja dugog dometa Ukrajini u ratu protiv Rusije.
Bivši predsednik Donald Tramp, koji se ponovo kandiduje za Belu kuću kao republikanac, i Kamala Haris, aktuelna potpredsednica i kandidatkinja Demokratske partije, završili su sinoć ono što mnogi vide kao ključnu debatu pred predstojeće novembarske izbore, a već su otvorene priče o mogućem revanšu u narednom mesecu.
Premijera u Ateljeu 212 nedelja 15.septembar u 20h scena Mira Trailović predstava Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo prema istoimenom romanu Mirjane Drljević u dramatizaciji Slobodana Obradovića i režiji Bojane Lazić.
Kompanija Jutjub objavila je da će promeniti algoritam na svojoj platformi kako bi sprečila da se tinejdžerima stalno prikazuju sadržaji o društvenoj agresiji ili idealizovanim standardima fizičkog izgleda.
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.