Haos u pregovorima! Tramp tvrdi da je dogovor blizu, Lavrov ga poklopio: Put do mira je još dug
Podeli vest
Kako piše Kijev independent, dok Sjedinjene Američke Države obnavljaju diplomatske napore da okončaju rat između Rusije i Ukrajine, Moskva poručuje da se njen stav nije promenio.
Američki, ukrajinski i ruski zvaničnici sastali su se na trilateralnim razgovorima u januaru i početkom februara, a nova runda pregovora očekuje se sledeće nedelje. Ipak, Kremlj je u istom periodu ponovo izneo svoje dosadašnje zahteve.
Američki državni sekretar Marko Rubio najavio je pregovore sa Budimpeštom i Bratislavom o snabdevanju ruskom energijom i najavio mogući sastanak sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.
Prema ocenama ljudi bliskih Volodimiru Zelenskom, ukoliko se dogovor ne postigne tokom ovog proleća, Ukrajinu bi mogla da očekuje još dugotrajnija i iscrpljujuća vojna konfrontacija.
Nova runda pregovora Rusije, SAD i Ukrajine biće održana u Ženevi 17. i 18. februara, saopštio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
13.02.2026
12:13
Foto: EPA
Njegova poruka bila je jasna - teritorijalni i politički zahtevi Rusije ostaju nepromenjeni, a svaki ozbiljan razgovor mora da se zasniva na njihovom prihvatanju od strane Ukrajine.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je da je sledeća runda razgovora planirana za 17. i 18. februar, a Lavrovljeve izjave usledile su neposredno uoči tog sastanka.
Lavrov je u govorima pominjao "sporazume iz Enkoridža", za koje tvrdi da su postignuti između ruskog predsednika Vladimira Putina i američkog predsednika Donalda Trampa tokom samita na Aljasci u avgustu 2025. godine. Bela kuća nije potvrdila postojanje takvih sporazuma.
Spor oko mirovnog plana od 20 tačaka
Dana 11. februara Lavrov je praktično odbacio američko-ukrajinski mirovni okvir od 20 tačaka, za koji se očekivalo da bude osnova pregovora.
Tvrdio je da je američki specijalni izaslanik Stiv Vitkof Moskvi predao dokument "u skladu sa realnošću na terenu", te da su kasnije verzije predstavljale pokušaj Ukrajine i Evrope da izmene prvobitnu američku inicijativu.
Foto: EPA
Prema navodima medija, plan je početkom januara dostavljen Putinu preko ruskog izaslanika Kirila Dmitrijeva, a Vitkof je potom posetio Moskvu radi dodatnih razgovora.
Lavrov je takođe upozorio da je "put do dogovora još dug", što je u suprotnosti sa Trampovom izjavom da su Ukrajina i Rusija "bliže nego ikada" postizanju mirovnog sporazuma.
Javno - tvrd stav, privatno - pragmatizam?
Razlika između javne ruske retorike i američkog optimizma pokreće pitanje da li se iza zatvorenih vrata vode drugačiji razgovori.
Prema pojedinim američkim zvaničnicima, ruski pregovarači privatno pokazuju veću fleksibilnost nego u javnim nastupima. Ukrajinski zvaničnici, međutim, smatraju da su takvi znaci napretka minimalni.
Predsednik spoljnopolitičkog odbora ukrajinskog parlamenta, Oleksandr Merežko, ocenio je da je ključni problem "Putinova nespremnost da pristane čak i na prekid vatre".
Medvedev ponavlja ratne ciljeve
Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev početkom februara ponovio je da ratni ciljevi Rusije ostaju isti kao što ih je Vladimir Putin definisao 2024. godine.
Foto: EPA
Prema tim uslovima, Rusija bi pristala na prekid vatre samo ukoliko se Ukrajina povuče iz Donjecke, Luganske, Hersonske i Zaporoške oblasti, kao i da prizna Krim kao rusku teritoriju.
Iako pojedini analitičari smatraju da je Moskva možda ublažila stavove, Putin nikada formalno nije povukao te zahteve.
Sledeća runda pregovora u Majamiju
Zelenski je 11. februara izjavio da je Ukrajina prihvatila američki poziv na novu rundu razgovora u Majamiju. Moskva je 13. februara potvrdila učešće.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha ocenio je da su razgovori u poslednje vreme fokusiraniji i konstruktivniji. Ipak, prema Merežku, Kremlj pokušava da stvori utisak angažovanosti bez suštinske promene stava.
Izgledi za dogovor
Donald Jensen iz Instituta za mir SAD smatra da su šanse za proboj male, jer Kremlj nije pokazao spremnost na kompromis u vezi sa, kako navodi, centralnim ciljem - potčinjavanjem Ukrajine.
Prema njegovom mišljenju, Rusija produžava pregovore dok istovremeno pojačava pritisak kroz napade, pokušaje slabljenja zapadnog jedinstva i kampanje dezinformacija.
Merežko smatra da je Trampova prvobitna ideja o bezuslovnom prekidu vatre, kao preduslovu za pregovore, nudila jasniji put ka rešenju, ali da je kasnije, kako tvrdi, američka strana implicitno prihvatila rusku logiku.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ukrajina je spremna za nove mirovne pregovore, uz posredovanje Sjedinjenih Američkih Država, u svakom trenutku, ali pažnja ukrajinskih partnera je trenutno usmerena na iranski sukob, rekao je danas ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.
Ukrajina je bespilotnim letelicama napala objekte međunarodne naftno-transportne kompanije Kaspijski naftovodni konzorcijum (KTK) u Novorosijsku, saopštilo je Ministarstvo odbrane Rusije.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski ostankom na vlasti ometa širu politiku predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, uključujući saradnju sa Rusijom u energetici, izjavio je bivši američki obaveštajac Skot Riter.
Američki državni sekretar Marko Rubio najavio je pregovore sa Budimpeštom i Bratislavom o snabdevanju ruskom energijom i najavio mogući sastanak sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim.
Nemanja R. (30) poginuo je u Surčinu noćas oko 2 sata posle ponoći kada je, kako se sumnja, izleteo sa puta i udario u betonski krst, a policija upravo njega sumnjiči za ubistvo meštanina Uglješe T. (58).
U četvrtak, 9. aprila, dekan Danijel Sinan, koji je sve više aktivan u političkim redovima, zakazao je redovnu sednicu Nastavno-naučnog veća (NNV) Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stastao se sa specijalnom izaslanicom Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske za Zapadni Balkan Karen Pirs.
Poslanici Skupštine Crne Gore nisu podržali inicijativu Demokratske narodne partije (DNP) Milana Kneževića da se u dnevni red današnje sednice uvrsti predlog o uvođenju stare srpske trobojke kao narodne i državne zastave.
Prema definiciji Evropske asocijacije univerziteta, koju čini preko 800 najuglednijih visokoškolskih ustanova Evropske unije, autonomija je „institucionalno pravo univerziteta da sami upravljaju nezavisno od mešanja države, obuhvatajući akademsku slobodu, unutrašnju organizaciju, finansijsko upravljanje i zapošljavanje”.
Zvanično je počelo emitovanje Srpskog dnevnika, udarne informativne emisije u do sada neviđenom formatu. U našem Srpskom dnevniku čuje se glas naroda, a jedini prioritet je istina!
Srpski dnevnik počinje danas, 6. aprila u 21 čas! Osim najvažnijih vesti i tema, gledaoci će imati priliku da prvi saznaju i najtačniju vremensku prognozu, poručila je jedna od voditeljki Marijana Milićeivć.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture upozorava da je na delu pruge Zemun polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion pod visoki napon od 25.000 volti, uključena kontaktna mreža iznad pruge.
Voćari u Srbiji zbog nestabilnog vremena najviše strahuju upravo u ovom periodu. Kratkotrajni mraz može potpuno da uništi rod, kao što je bilo u većini regiona prošle godine sa kajsijom i trešnjom.
Više od trideset najuspešnijih učenika uzrasta od 10 do 13 godina iz osnovnih škola sa Kosova i Metohije boravi na Kopaoniku od 3. do 8. aprila, u okviru tradicionalnog programa zimovanja koji MK Group realizuje u saradnji sa Kancelarijom za Kosovo i Metohiju.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja izdvojiće sredstva za izgradnju spomen-obeležja u obliku krsta, visine 13,86 metara, na Pločniku, mestu jedne od najznačajnijih pobeda srpske srednjovekovne vojske, poručila je ministarka Milica Đurđević Stamenkovski.
Nemanja R. (30) poginuo je u Surčinu noćas oko 2 sata posle ponoći kada je, kako se sumnja, izleteo sa puta i udario u betonski krst, a policija upravo njega sumnjiči za ubistvo meštanina Uglješe T. (58).
Maloletni B.P. (16) napao je i izbo svog dedu Milana P. (77) i njegovu partnerku Mirelu M. (51) u porodičnom lokalu u centru Obrenovca, a na mestu zločina se i danas mogu videti lokve krvi i tragovi nasilja.
Zorica R. (35) i Miroslava R. (24) osuđeni su danas na po pet i po gdina zatvora zbog trgovine ljudima u saizvršilaštvu jer su u toku 2023. godine i u toku 2024. godine oštećenog eksploatisali za prosjačenje, zloupotrebom njegovog poverenja, teških prilika, silom i pretnjama.
Ivan Jovanović (60) iz leskovačkog sela Rudare, pravnosnažno je osuđen zbog razbojništva u saizvršilaštvu na sedam godina zatvora, dok su njegovi saučesnici Dragan Stojković (31) iz sela Navalina i braća Vladica (46) i Ivica Jović (50) iz Leskovca dobili po šest godina robije.
Glumica Brankica Sebastijanović pojavila se sinoć na premijeri filma "Gospodari oluje" u Beogradu, a publika je konačno mogla da je vidi na nekom javnom događaju posle mnogo godina.
Sinoć je u beogradskoj MTS dvorani održana dugo iščekivana premijera filma "Gospodari oluje", a svu pažnju prisutnih ukrao je najintrigantniji par domaće javne scene, Lazar Ristovski (73) i njegova partnerka Anica Lazić (34).
U jednoj veterinarskoj ambulanti u američkom Kentakiju zatvaranje ordinacije godinama prati neobična rutina potraga za mačkom koja uvek nestane baš kad je vreme za kraj smene.
Samsung je najavio da će aplikacija Samsung Messages prestati da funkcioniše u julu 2026. godine, pa korisnicima preporučuje prelazak na Google Messages.
Luna i Nina, ćerke densera Gagija Đoganija, priznale su da imaju problem u komunikaciji sa ocem, te da se sa njim dopisuju putem veštačke inteligencije, sa kojom se on svađa, jer ne kapira da priča sa robotom.
Influenserka Luna Đogani priznala je da je dosta ljudi iz sveta estrade odbilo da dođe u njen podkast, ali da joj reperi Igor Panić Nući i Mihajlo Veruović Vojaž nisu čak ni odgovorili na poruku.
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar