Nešto neočekivano dolazi iz Svemira: Da li je čovečanstvo spremno na ovo?
Složeni organski molekuli prvi put su detektovani u ledu izvan Mlečnog puta, u susednoj galaksiji.
11.11.2025
10:01
Shutterstock
Nauka
Ova vest možda mnogima zvuči sumnjivo, u skladu teorijama o tome da je ovaj posetilac iz drugog zvezdanog sistema u stvari vanzemaljska tehnologija, ali u stvari predstavlja samo još jedan dokaz u nizu da ima potpuno prirodno poreklo, piše LiveScience.
Astronomi su detektovali prvi radio-signal međuzvezdane komete 3I/ATLAS baš kada je prešla polovinu svog jednosmernog putovanja kroz Sunčev sistem.
3I/ATLAS je tek treći nama poznati međuzvezdani objekat (ISO) koji prolazi kroz naš planetarni sistem. Prvi put je uočen početkom jula, jureći ka Suncu brzinom većom od 210.000 kilometara na sat. Većina istraživača se slaže da je to kometa, potencijalno najstarija te vrste ikada viđena, koja je katapultirana iz dalekog zvezdanog sistema u „pograničnom” regionu Mlečnog puta pre čak 7 milijardi godina.
Međutim, otkako je međuzvezdani uljez otkriven, mala grupa naučnika, koju predvodi fizičar sa Harvarda Avi Loub, promoviše ničim potkrepljenu teoriju da je kometa zapravo prikrivena vanzemaljska letelica.
Tako da, kada su astronomi na radio-teleskopu MeerKAT objavili da su detektovali prve radio-emisije sa komete 3I/ATLAS, zagovornici Loubove teorije su verovatno očekivali da su to dokazi o nekoj tajnoj vanzemaljskoj transmisiji, pogotovo što se to poklopilo sa najbližim prilaskom komete Suncu, ili perihelom, 29. oktobra 2025.
Foto: EPA
Ali, signali nisu imali tehnološko poreklo. Umesto toga, oni su rezultat apsorpcije specifične talasne dužine povezane sa prisustvom hidroksilnih radikala, ili OH molekula, u komi komete. Ovi radikali nastaju razgradnjom molekula vode dok se izbacuju iz komete prirodnim procesom poznatim kao otplinjavanje, što je jasan znak kometarne aktivnosti, prema studiji iz 2016. godine.
Ovo nije prvi put da su astronomi videli dokaze o vodi na kometi 3I/ATLAS. Početkom oktobra istraživači NASA uočili su vodu kako izlazi iz komete „kao vatrogasno crevo” pod punim pritiskom. Ali najnoviji nalazi pokazuju da se ova voda razgrađuje solarnim zračenjem - kao što bi se očekivalo tokom perihela.
Loub je spomenuo detekciju hidroksilnih radikala u najnovijem postu na svom ličnom blogu. Međutim, nije naveo da li je ovo znak klasične kometarne aktivnosti ili ne.
Novi radio-signali su prvi put detektovani 24. oktobra, ubrzo nakon što je 3I/ATLAS nakratko nestala iza Sunca tokom perihela. Solarni prelet komete bio je takođe značajan po neočekivanom osvetljenju i privremenoj promeni boje. A nakon ponovnog pojavljivanja ranije ovog meseca, kometa je tada izgledala kao da je izgubila rep, iako se ispostavilo da to nije istina.
Kometa je prethodno pokazala nekoliko drugih anomalnih karakteristika koje su dodale ulje na vatru teoretičara vanzemaljskih zavera, uključujući visoko ozračenu površinu, preveliku količinu ugljen-dioksida i zagonetan anti-rep. Međutim, sve ove osobine su pravilno objašnjene od strane astronomske zajednice, koja je gotovo jednoglasno uverena da je 3I/ATLAS prirodan objekat.
Foto: Foto: Shutterstock
Posebna, ali povezana teorija o vanzemaljcima je takođe opovrgnuta ove nedelje kada su astronomi detektovali „gotovo međuzvezdani objekat” koji je dostigao najbližu tačku Zemlji 11. novembra. Glasine su sugerisale da je to mogla biti sonda koju je 3I/ATLAS lansirala tokom perihela, ali to je brzo odbačeno, čak je i Loub priznao da je tvrdnja malo verovatna. Umesto toga, novootkriveni objekat, nazvan C/2025 V1 (Borisov), tipična je kometa Sunčevog sistema.
Drugi izveštaji, koji su citirali Loubove proračune o negravitacionom ubrzanju komete 3I/ATLAS, takođe su sugerisali da je kometa možda eksplodirala zbog navodnog prekomernog gubitka mase. Međutim, nedavna zapažanja su dokazala da ni to nije slučaj, naveo je LiveScience.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević tokom emisije Kolegijum otkrio je detalje jezivog plana terorista koji su želeli da sabotiraju gasnu infratrukturu u Kanjiži, koja povezuje Srbiju i Mađarsku, a sve sa ciljem da jednim udarcem nanesu štetu predsedniku Srbije i premijeru Mađarske.
05.04.2026
13:10
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je gradilište u okviru Ekspo projekta.
05.04.2026
14:20
Pisac i kolumnista "Paščenika", blokader sa dna kace Dejan Ilić, koji se našao na 28. mestu blokaderske liste za izbore, na najstrašniji mogući način je okrivio Srbe za ratove, predstavljajući sopstveni narod kao zločinački.
05.04.2026
11:52
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić osvrnuo se na političke poteze Vladan Đokića, koji je sve osim rektora.
05.04.2026
11:47
Predsednik Skupštine Vojvodine i lider Saveza vojvođanskih Mađara, dr Balint Pastor, oglasio se na društvenim mrežama povodom informacije o sprečenom terorističkom napadu u blizini Oroma, na gasovodu koji vodi ka Mađarskoj.
05.04.2026
11:27
Nova velika informativna snaga Informer televizije, Srpski dnevnik, koji od ponedeljka startuje svakog dana u 21 čas, izazvao je pravi bum na mrežama i lavinu reakcija gledalaca koji već sada poručuju da jedva čekaju premijerno izdanje.
04.04.2026
13:06
Srpski Dnevnik počinje 6. aprila u 21 čas i gledaocima Informer televizije ponudiće novo iskustvo informisanja, ali i odgovor na pitanje kako će se događaj odraziti na nas, poručila je voditeljka Emilija Savić.
04.04.2026
11:10
Informer televizija od ponedeljka u 21 čas pokreće prvi "Srpski dnevnik", a jedna od voditeljki, Sanja Batar rekla je da gledaoce očekuje neverovatan format, jer će se pričati ono što drugi ne smeju.
03.04.2026
15:48
Od ponedeljka, u 21 čas, počinje nova udarna informativna emisija na Informer TV "Srpski dnevnik", koja svakog dana donosi najvažnije vesti, istinu bez zadrške i teme koje se tiču svakog građanina!
03.04.2026
11:53
U vezi sa današnjim događajima na teritoriji opštine Kanjiža, u rejonima sela Velebit, Trešnjevac i Vojvoda Zimonjić, oglasilo se i Ministarstvo odbrane Republike Srbije.
05.04.2026
14:39
Kako saznajemo sa terena, meštani navode da je glavno gasno čvorište samo 20 km udaljeno od mesta na kom je pronađeno četiri kilograma eksploziva.
05.04.2026
13:03
Od jutros policija i vojska pretražuju terene na putnom pravcu Trešnjevac - Vojvoda Zimonjić, kao i na putnom pravcu ka selu Velebit, a pretres se vrši kombinovano sa zemlje uz kontrolu i koordinaciju iz vazduha. O tome kako se odvijala drama u Kanjiži sada su progovorili i meštani.
05.04.2026
12:32
U blizini sela Trešnjevac, u okolini Kanjiže, od jutros od 7 sati, traje opsadno stanje.
05.04.2026
12:09
Državljanin Republike Albanije, J. S. (40), priveden je u Ulcinju, nakon pretnji pištoljem osobi kojoj duguje novac.
05.04.2026
11:52
Osam dana pre izbora u Mađarskoj, Peter Sijarto je upozorio da Evropska komisija planira da 15. aprila objavi potpunu zabranu ruske nafte u Evropskoj uniji.
05.04.2026
14:55
Rat na Bliskom istoku, 37. dan. Najnovija dešavanja pratite uživo na Informer.rs.
05.04.2026
06:46 >> 14:29
Indija je prvi put posle sedam godina ponovo kupila iransku naftu,
05.04.2026
14:10
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je da Ukrajina trenutno više nije prioritet, upozoravajući da bi produženi rat Sjedinjenih Američkih Država i Izraela protiv Irana mogao dodatno da oslabi američku podršku Kijevu.
05.04.2026
13:40
Večeras je na Informer TV emitovana 25. epizoda ruske serije "Katarina Velika", a u ovom tekstu vam donosimo rekapitulaciju radnje.
03.04.2026
22:00
Jemeljan Pugačov proglasio se za samozvanog cara Petra III Fjodoroviča i hteo je da svrgne Katarinu Veliku sa ruskog trona.
03.04.2026
21:05
Serija "Katarina Velika" od ponedeljka biće emitovana u novom terminu, od 21.30 čas, razlog za to jeste nova informativna emisija na TV Informer "Srpski dnevnik", koji ćete moći da gledate u 21 čas.
03.04.2026
15:38
Borivoje Bora Todorović nije imao nimalo lak život, a u mladosti je krao ugalj i gume koje je kasnije prodavao da bi zaradio koji dinar.
03.04.2026
15:01
Malo ko zna da je Siniša Pavić napisao scenario za kultnu seriju "Otpisani" (1974( koja se nedavno reprizirala na RTS.
03.04.2026
14:00
Maliciozne aplikacije koje se predstavljaju kao korisni alati poput čistača sistema, galerija slika i igara, koristile su starije ranjivosti Android sistema kako bi dobile root pristup uređajima.
05.04.2026
15:00
Iris je cvet koji se sadi na proleće, a poseban je jer štiti dom i ukućane od negativne energije.
05.04.2026
13:30
Zaboravite na dugo slaganje kora i komplikovanu pripremu. Ovaj recept za gibanicu uz jednostavan trik daje savršeno sočno i vazdušasto jelo koje je gotovo za samo 30 minuta.
05.04.2026
12:45
Viber je godinama među najpouzdanijim aplikacijama za razmenu poruka, ali trenutak nepažnje može dovesti do toga da radoznale oči zavire u vašu prepisku. Zato je važno znati kako zaključati Viber i sačuvati privatnost svojih razgovora.
05.04.2026
12:00
Veruje se da su neki znaci Zodijaka skloniji neveri od drugih, te da se radi o određenim tipovima karaktera koji će pre "zalutati".
05.04.2026
11:00
Pevačica Edita Aradinović otkrila je kako dobro podnosi trudnoću, što nije bio slučaj u početku kada nije ustajala iz kreveta i imala problem sa mučninama.
05.04.2026
14:53
Starletu Staniju Dobrojević jutros je posetio frizer u rijalitiju "Elita".
05.04.2026
14:36
Akteri sukoba u Pinkovim zvezdama bili su pevačica Viki Miljković, koja nikada nije krila ponos zbog svog južnjačkog dijalekta, i harmonikaš Dragan Stojković Bosanac, koji je insistira na pravilnom, književnom izgovoru.
05.04.2026
13:44
Pevačica Vesna Zmijanac ovog prepodneva vratila se u Beograd nakon nastupa koji je imala u inostranstvu.
05.04.2026
13:18
Bivša voditeljka Kristina Kija Kockar objavila je fotografiju sa aerodroma, te otkrila kako putuje u Tursku.
05.04.2026
12:40
Imate mišljenje?
Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.
Ostavite komentar