• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Novosti

04.12.2023

10:24

Bez potpunog oduzimanja poslovne sposobnosti: Menja se porodični zakon, više dostojanstva za osobe sa intelektualnim invaliditetom

Freepik.com

Društvo

Bez potpunog oduzimanja poslovne sposobnosti: Menja se porodični zakon, više dostojanstva za osobe sa intelektualnim invaliditetom

Podeli vest

U Srbiji se radi na izmenama Porodičnog zakona kojima će se ukinuti potpuno lišavanje poslovne sposobnosti. Naime, naša zemlja je još 2009. ratifikovala Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom, a po njoj je nedopustivo da se ljudima oduzima poslovna sposobnost bez obzira na dijagnozu.

Od tada se naši propisi usklađuju sa Konvencijom, objašnjava Lazar Stefanović, doktorand Pravnog fakulteta Univerziteta u Beču, koji se bavi pravima dece sa invaliditetom. Međutim, u prvoj fazi Srbija će ukinuti samo potpuno lišenje, odnosno starateljstvo, a zadržaće delimično.

- Proces zakonskih izmena traje duže, ali naš sistem lišavanja poslovne sposobnosti mora da se menja, jer je jedan od najrestriktivnijih - objašnjava naš sagovornik.

- Izmene će pratiti i razvoj mehanizama podrške takvim osobama, od pomoći u plaćanju računa ili zakazivanju lekarskih pregleda, do samostalnog stanovanja uz podršku i personalnog ombudsmana.

Srbija zasad ima samo stanovanje uz podršku, ali u taj program je uključeno jedva dvadesetak ljudi. Deca i mladi na školovanju dobijaju ličnog pratioca, ali odrasli sa intelektualnim invaliditetom nemaju personalnog asistenta.

Ljudi kojima je oduzeta poslovna sposobnost pravno imaju status kao deca do 14 godina. Ne mogu da sklope brak, da budu roditelji ili hranitelji, da preduzimaju bilo kakve radnje u sudskim postupcima, da glasaju, da odluče o medicinskom tretmanu i prekidu trudnoće, da zaključe ugovor, da budu davaoci organa, da priznaju očinstvo i da volontiraju.

Kako je nedavno objavio Pres centar UNS, prema podacima Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu, prošle godine bila je 13.271 punoletna osoba pod starateljstvom. Samo lane su 983 osobe lišene poslovne sposobnosti i to 85,6 odsto potpuno, a 14,4 odsto delimično.

- Na našoj evidenciji nalazi se ukupno 3.485 lica lišenih poslovne sposobnosti (potpuno lišeni - 3.445 i delimično lišeni - 40).

Prošle godine za 202 osobe donete su pravosnažne sudske presude o lišavanju i 198 rešenja o prestanku starateljske zaštite. U 197 slučajeva zbog smrti korisnika i u jednom zbog odluke suda o vraćanju poslovne sposobnosti - kažu u Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu (GCSR).

Objašnjavaju i da postupak za lišenje pokreće sud po službenoj dužnosti i na predlog organa starateljstva, supružnika, vanbračnog partnera, deteta ili roditelja, ili po predlogu dede, babe, brata, sestre ili unuka, ako sa tim licem žive. Predlog može da podnese i lice za sebe, ako shvata pravne posledice.

- Postupak se pokreće kada postoji saznanje ili pretpostavka da punoletno lice zbog bolesti ili smetnji u psihofizičkom razvoju nije sposobno za normalno rasuđivanje, ni da se stara o sebi, ili kada postupcima ugrožava svoja ili prava i interese drugih. Sudski veštaci medicinske struke obavljaju veštačenja i na osnovu prikupljenih dokaza sud donosi odluku - kažu u GCSR.

Osoba može biti i delimično lišena, što znači samo u nekim segmentima, npr. da samostalno vodi zdravstvenu brigu o sebi ili da raspolaže imovinom i finansijama. Odlukom suda može se i vratiti poslovna sposobnost kada prestanu razlozi za lišavanje.

Prema Stefanovićevim rečima, većina onih kojima se oduzme, završavaju u institucijama. Da to ne bi bilo tako, potrebno je poboljšati usluge socijalne i zdravstvene zaštite i obrazovnu inkluziju.

- Situacija sa osnovnim školovanjem poboljšala se od 2009, kada je uvedeno inkluzivno obrazovanje. Ipak, istraživanje iz 2015. pokazalo je da je više od 70 odsto ove dece isključeno iz sistema obrazovanja. Što je stepen obrazovanja viši, inkluzija je slabija - primećuje Stefanović.


Tagovi:

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Marković jasan: Opoziciona politika zastupa interese svih drugih osim srpskih!
Izbori 2024

Marković jasan: Opoziciona politika zastupa interese svih drugih osim srpskih!

Uglješa Marković, član Glavnog odbora SPS, naglašava da je narod pred jasnim izborom i da u nedelju bira između onih koji zastupaju sve druge interese osim onih srpskih ili bira politiku koja čuva državne i nacionalne interese i bori se za prosperitet svih njenih građana, a koju predvode dvojica lidera Aleksandar Vučić i Ivica Dačić.

30.05.2024

14:32

Sramno! Malović: Šolakovi mediji svaki dan pozovu na ubistvo Vučića!
Izbori 2024

Sramno! Malović: Šolakovi mediji svaki dan pozovu na ubistvo Vučića!

Šolakovi mеdiji su očiglеdno dobili nalog da ponovo dovеdu do usijanja atmosfеru linča na kojoj radе godinama pa jе tako danas potpuno slobodno na njihovoj tеlеviziji jеdan „slobodni“ novinar pričajući o nasilnoj smеni vlasti, izjavio da ćе Vučić završiti strеljan kao Čaušеsku, a drugi novinar ga nijе ni prеkinuo ni zaustavio.

30.05.2024

13:39

TV

Donošenje sramne rezolucije zapravo proističe iz jedne presude! Sve je počelo u Hagu! (VIDEO)
Live TV

Donošenje sramne rezolucije zapravo proističe iz jedne presude! Sve je počelo u Hagu! (VIDEO)

Rezolucija o takozvanom genocidu u Srebrenici kao i izbori 2. juna i dalje su najaktuelnije teme. Situacija na KiM takođe ima nacionalni značaj. Na sve ove teme u "Info danu" govorili su bivši premijer Srbije Nikola Šainović, glavni urednik RT Balkan Nikola Vrzić i politički filozof Dragoljub Kojčić. Uživo u program uključio se i Predrag Maslar, predsednik opštine Arilje koji je govorio o tome šta je učinjeno u ovoj opštini u poslednje četiri godine, ali i koji su planovi za naredne četiri.

30.05.2024

16:59

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija