• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: Informer/Rts.rs

18.08.2023

13:31

"Kada čujemo da imamo srce, kreće trka sa vremenom!" Goran i Marko dobili su novu šansu za život - Urađena peta transplantacija ove godine!

Shuterstock

Društvo

"Kada čujemo da imamo srce, kreće trka sa vremenom!" Goran i Marko dobili su novu šansu za život - Urađena peta transplantacija ove godine!

Podeli vest

Posle dužeg vremena, u Centru za transplantaciju srca, u isto vreme, nalaze se dvojica pacijenata. Marko je dobio novo srce pre tri nedelje i uskoro će kući, dok je Goran dobio srce pre nekoliko dana.

U Centru za transplantaciju srca tokom 2023.godine odrađeno je više transplantacija nego u poslednje četiri godine, čak pet.

Goranu Račiću jedno "da" spasilo je život.  On je dobio novu šansu i novo srce pre tri nedelje, i kako kažu lekari, uskoro ide kući.

- Nemam reči, dobro ide oporavak, kažu lekari, za sada je zadovoljavajuće - kaže Goran Račić.

Foto: printskrin/rts

Goran Račić

Davalac organa, kome lekari nisu mogli da pomognu, bio je pacijent Urgentnog centra. Porodica je rekla "da", i počela je trka sa vremenom.

- Jako je važna koordinacija između eksplantacionog i transplantacionog tima, te operacije počinju paralelno, dosta su kompleksne, važno je da se sve završi brzo. To je multiorganska intervencija, tu su kardiohirurzi, abdominalni, urolozi, vaskularni hirurzi - objašnjava kardiohirurg Miloš Matković sa Klinike za kardiohirurgiju UKCS.

Prvo se uzima srce, onda i ostali organi.

- Kada se organ izvadi, on nema više krvi u sebi, i sklon je ishemiji, propadanju, naša uloga je da tu kardioplegičnu soluciju implatiramo u srce, isperemo, spakujemo i donesemo na kliniku gde vršimo transplantaciju - priča David Nikolić perfuzer UKCS.

"Imamo srce" i onda trka sa vremenom

Najpre se srce donora priprema, a bolesno primaoca odstranjuje. I onda kreće procedura implantacije, Goran (53) je dobio srce bukvalno u poslednjem trenutku i to 30 godina mlađe osobe.

- Čim je ušao u Intenzivnu negu on je praktično dobio srčani zastoj, vrlo brzo smo ga reanimirali, posle sat vremena je bio ekstubiran, čak je posle dva sata ručao, pojeo svoj obrok, i ono što je usledilo sutradan, da se pojavi donorsko srce - kaže Mirjana Kačar, šef Intenzivne nege Klinike za kardiohirurgiju UKCS.

Foto: printskrin/rts

 

Kako ističe načelnik odeljenja anestezije, ključna stvar je briga anesteziologa nakon izvršene transplantacije. 

- I ono posle što je posebno važno, postoperativno, naročito 24 do 48 sati gde anesteziolog non-stop brine - ističe Dejan Marković načelnik odeljenja anestezije Klinike za kardiohirurgiju UKCS.

Ova operacija ne može da se izvede bez vantelesnog krvotoka, mašine koja menja rad srca i pluća .

- Kada srce počne spontano da kuca, vrati se, tada smo bezbedni, i lagano ga odvajamo od mašine - objašnjava Nenad Radosavljević klinički perfuzer UKCS.

Bez odgovarajuće pripreme pacijenta i neophodne podudarnosti donora i primaoca - rezultati neće biti dobri. I pre i posle transplantacije, pacijenti su pod nadzorom.

- Naš zadatak je da svaki lek mora adekvatno da deluje, da znate šta dajete, da ne dođe do odbacivanja, da ne preterate sa imunosupresivnom terapijom, da ne dođe do maligniteta- ističe kardiolog Odeljenje za transplantaciju srca i mehaničku potporu UKCS Emilija Nestorović.

Foto: printskrin/rts

 

U Kliničkom centru do sada urađene 52 transplantacije srca

Prva transplantacija srca u Kliničkom centru urađena je pre 10 godina, do danas njih 52.

- Morate biti spremni da ukoliko se ukaže šansa da transplantaciju uradite uvek, i za to budete spremni, mi imamo na sreću tri tima koja smo oformili, i koje smo u ovom desetogodišnjem periodu obučili da mogu da se smenjuju, jer je jako jako teško da budete pripravni 365 dana u godini - kaže direktor Klinike za kardiohirurgiju profesor doktor Svetozar Putnik.

U Kliničkom centru Srbije urađene su i transplantacije bubrega, a jetra presađena pacijentu na Vojnomedicinskoj akademiji.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

(VIDEO) Na Kritu pronađen misteriozni lavirint star 4.000 godina - da li je ovde bio legendarni Minotaur?!
Veliko otkriće

(VIDEO) Na Kritu pronađen misteriozni lavirint star 4.000 godina - da li je ovde bio legendarni Minotaur?!

Na grčkom ostrvu Krit, otkriven je izuzetan kameni spomenik u obliku prstena star 4.000 godina, koji se nalazi na vrhu brda Papura, severozapadno od grada Kasteli. Ova monumentalna građevina iz bronzanog doba prostire se na površini od 1.800 kvadratnih metara i predstavlja značajan arheološki nalaz koji ukazuje na bogatu istoriju i kulturu minojskog perioda na ostrvu.

17.06.2024

21:10

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set

Srbija