• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA

Autor: S. K.

28.06.2023

18:14

Ovo nije legenda! Kako je kruna kralja Petra Prvog završila u Prizrenskoj bogosloviji i šta je još tamo ostavio čika Pera?

printscreen

Vesti

Ovo nije legenda! Kako je kruna kralja Petra Prvog završila u Prizrenskoj bogosloviji i šta je još tamo ostavio čika Pera?

Podeli vest

Bio je novembar 1915. godine, a Prizren je bio poslednji veći grad pred polazak kralja, vojske i naroda na put preko planinskih vrleti Albanije... Kralj Petar, omiljen u narodu kao čika Pera, iako i tada bolestan, u sabornom hramu Svetog Đorđa stajao je tokom cele poslednje službe...

Samo nekoliko dana pre toga, govorio je: "Niko ne može da natera jednog kralja da napusti svoju kraljevinu. Pustite me da umrem na vratima Srbije".

A onda je odlučio: 

- Vi ste me gospodo, naterali da iznesem glavu sa srpske zemlje i krenuli u izgnanstvo, što mi je najteže u životu. Pristao sam na to samo zato da bi sa narodom i vojskom podelio najtežu patnju. Ali neću i krunu da nosim u rancu kao konzervu. Neka je u Prizrenu, gradu naše najveće slave, a sada najveće nesreće…"

Ovim rečima je kralj Petar I Кarađorđević "zaledio" svoje pratioce, tada već regenta, a kasnije kralja Aleksandra i ostale vrhovnike prilikom povlačenja u Prvom svetskom ratu. 

Prema zapisima u knjizi "Devestopetnaesta“, koju je napisao čuveni Branislav Nušić, kruna je tada zakopana u Prizenskoj bogosloviji!

- Ispod katedre, podignute su daske od poda. Pažljivo, da se ne vidi trag. Bila je noć, da niko ne vidi. Sekretar, kraljev, i pukovnici su se preznojavali. Кoliko će, ovde, počivati simbol države? Da li će oni preteći da je vrate svetlosti i slobodi, ili će to učiniti oni koji dolaze posle njih? Кraljević Aleksandar, kome je stari kralj poverio brigu o narodu i državi, čekao je gore, iznad učionice da mu jave kada posao bude gotov… Gotovo je - javili su mu.

Foto: S. K.

Prizrenska bogoslovija

 

Osim krune, prema predanju, u Prizrenu je ostao i kraljev gvozdeni krevet, sve do 1999. godine. Na njemu je spavao, tada vladika Raško-prizrenski, a potom Patrijarh srpski, gospodin Pavle. 

Priču o sudbini krune kralja Petra Prvog potvrdili su i u Istorijskom muzeju Srbije, u kome se kruna danas nalazi.

- Za vreme Prvog svetskog rata kruna je bila zakopana u Bogosloviji u Prizrenu, jer su tuda pri povlačenju prošli kralj, vlada, regent i ostali zvaničnici. Taj deo postao je bugarska okupaciona zona, ali kruna nikad nije otkrivena. A za vreme Drugog svetskog rata bila je ostavljena na čuvanje u manastiru Žiča, uz ostale kraljevske insignije, poput žezla i plašta, odnosno ogrtača od venecijanske kadife optočenog hermelinovim krznom. Pretpostavlja se da je i tamo bila zakopana, jer je deo oko Žiče i Кraljeva bio poprište žestokih borbi po izbijanju ustanka protiv nemačkog okupatora- saznali smo od kustosa.

Ovom krunom je krunisan samo kralj Petar I Кarađorđević, a to je i jedina sačuvana kruna srpskih vladara.


Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Izbori 2024

Vesti

TV

JOŠ TV VESTI

Hronika

Sport

Planeta

Zabava

JOŠ Zabava VESTI

Magazin

Džet set